HEADER.VISUALLY_IMPAIRED_VERSION

Bútoripari prototípusok fejlesztésére pályáztak a legtöbben a design LAB inkubációs program keretében


Fontos szakaszhoz érkezett az első design LAB inkubációs program: a hét szakmai szereplőből álló Bírálóbizottság sorra vette a 43 benyújtott pályázatot és értékelte őket aszerint, hogy mennyire feleltek meg az előre meghatározott 15 szakmai szempontnak. A legtöbb pontszámot kapó pályázók augusztus közepén mutatják be ötleteiket a bírák előtt, melynek eredményeként, augusztus végén derül ki, hogy mely gyártó-tervező párosok kapnak támogatási keretet az ötletük megvalósításához.

Következő mérföldkőhöz érkezett a gyártók és tervezők közötti együttműködéseket ösztönző design LAB inkubációs program: a hazai és nemzetközi szinten is elismert szakemberekből álló Bírálóbizottság rangsorolta a projekteket, melyek közül a legjobbak egy következő fordulóban mutathatják be koncepciójukat. A továbbjutók izgalmas megoldásokkal emelkedtek ki a mezőnyből, amely összesen 43 pályázatot számlált. Jellemzően a bútoripar területéről érkeztek be pályaművek, de neveztek háztartási kerámia, villamos világítóeszköz, beton-, gipsz- és cementtermék, valamint textíliák gyártására is. A Bírálóbizottság tagjai összességében pozitívan értékelték az első design LAB-re érkezett pályázatokat, melyek esetében hol az eredetiség, hol a megvalósíthatóság, hol az exportképesség elvárása érvényesült jobban. Örömmel fogadták, hogy több olyan ötletre is volt példa, amely fenntartható gyártási folyamatok és környezettudatos megoldások révén valósulna meg.

A pályaművek értékelése során a Bírálóbizottság első körben megvizsgálta, hogy teljesülnek-e a támogatási keret elnyeréséhez szükséges előfeltételek, majd különböző kritériumok mentén pontozták a pályaműveket. A koncepcióknak számos szakmai követelménynek kellett megfelelni: a sorozatgyárthatóság lehetőségét, a fenntarthatósági szempontokat, valamint a költség és ütemterv relevanciáját is ellenőrizte a zsűri. Ezentúl osztályozták a design koncepciót, a formatervezési és műszaki tervek mellett a vizuális megjelenést is.  Utóbbi szempont megfelelősségét a 41 éves szakmai múltra visszatekintő francia designintézet, a VIA (Valorisation de l'Innovation dans l’Ameublement) elnöke, Jean-Paul Bath is véleményezte, aki több, mint 100 projekt megvalósulását támogatta már. Ezekből a szempontokból állt össze a maximálisan szerezhető 17 pont. A legeredményesebb pályázatot benyújtó gyártó és tervező párosok augusztus közepén állnak a zsűri elé, hogy egy személyes egyeztetés során mutassák be a termékfejlesztési koncepciójukat és választ adjanak a zsűritagok esetleges kérdéseire.

A Bírálóbizottság tagjaihoz egytől-egyig számtalan hazai és nemzetközi siker köthető – figyelemreméltó szakmai múlt és eredmény alapozta meg a pályázatban betöltött szerepüket. A Co&Co Designcommunication ügyvezetője, a többszörös Red Dot-díjas designer, Hosszú Gergely már számos alkalommal nyerte el az esseni Design Zentrum „piros pontját” olyan nagy márkákkal versengve, mint az Apple, vagy a Bosch. Majcher Barbara, a Magyar Formatervezési Tanács főtanácsosa ugyancsak meghatározó alakja a design szakmának: az MFT által meghirdetett ösztöndíjak révén számtalan ma sikeres tehetséget karolt fel. Mascher Róbert, a Fiatal Iparművészek Stúdiója Egyesület elnökének szintén széles rálátása van azokra a készségekre, amelyek megkülönböztetővé tesznek egy szereplőt a piacon. A Bírálóbizottság negyedik tagja, Wilhelm Gábor, a Magyar Bútor-és Faipari Szövetség elnökeként pedig az ipar és a design összefonódásainak legújabb trendjeiben mozog otthonosan, így felismeri melyek azok a projektek, amelyek nemzetközi szinten is megállják a helyüket.

A program egy szakmai konzultációval folytatódik, ahol a kiválasztott párosok a Bírálóbizottsággal együtt tekintik át a tisztázásra váró kérdéseket. Augusztus végén kerül sor az eredményhirdetésre, amely során véglegessé válik, melyek azok a pályázatok, amelyek elnyerik az igényelt támogatási összeget projektjeik megvalósítására.