Elindult a Talents Mentorprogram: tíz pályakezdő tervező ismerheti meg a kreatív szakma teljes potenciálját
A Magyar Divat & Design Ügynökség a piaci igényekre és szakmai visszajelzésekre reagálva 2022 őszén első alkalommal hirdette meg a Talents Mentorprogramot, amelynek fő célja, hogy segítse frissdiplomás, pályakezdő tervezőket a karriertervezésben, szakmai és vállalkozói ismereteik bővítésében. A nagy számban beérkező kiváló jelentkezésekből a szakmai zsűri döntése alapján 5-5 divat- és formatervező tehetség kapott lehetőséget arra, hogy a mentorprogramban részt vegyen.
A Talents Mentorprogramban - az MDDÜ korábbi képzési tapasztalataira építve - a karriertervezési célokat is szolgálva, kiemelt szerepet kap a szakmai önismeret mélyítése, a márkaépítési ismeretek bővítése és a gyártói mentoring, ami által a mentoráltak elméleti és gyakorlati téren is nagyobb rálátást kapnak a divat és design területeiről és az ágazatokban rejlő karrierlehetőségekről. A 10 pályakezdő vagy frissdiplomás a fenntarthatóság és az innováció témaköreiben is fejlődhet, valamint az üzleti életben való eligazodásban is segítséget nyújtanak számukra.
A programba jutott tehetséges divattervezők számára fontos a fenntarthatóság és a minőség. Lóki Szimonetta gyermekkora óta imádja az alkotás folyamatát, munkájának lényeges eleme az ember vizsgálata. Diplomamunkája során egy letisztult női ruhakollekciót tervezett, amely darabjai a gravitáció működésének a használatán alapszanak. Surányi Dóra már az általános iskolától kezdve érdeklődött a divat iránt, diplomamunkájában kiemelt szerepet kapott a fenntarthatóság. Nystagmus kollekciója során a 3D nyomtatók által keletkezett műanyaghulladékokat használta fel saját készítésű, absztrakt fotogramjain, a képek absztrakt formái és mintái meghatározzák a kollekciója színvilágát. Napjaink fontos témaköre, a környezeti és társadalmi felelősségvállalás, ezek az üzenetek Szekernyés Brigitta munkájában is tükröződnek. Tervei a slow fashion koncepciója mentén készülnek, azt vizsgálja, hogy a kézzel készített, egyedi elemek hogyan teremtenek értéket a felgyorsult, fast fashion dominálta fogyasztói társadalomban. A társadalmi kérdések megvitatása Tóth Nikolett alkotásaira is jellemző. Inspirációt több helyről merít; van, hogy az irodalomhoz, a gyerekkor és a felnőttkor különbségeihez nyúl vissza, de ötletadóként tetten érhető az 1920/30-as évek világa, vagy akár a belsőépítészet is eddigi munkásságában. Ziegler Katalin, a többi tervezőhöz hasonlóan az időtálló és magas minőségű design érdekében dolgozik, a táskatervezési folyamatában a bőr a meghatározó alapanyag. Termékeit letisztult színvilág jellemzi, fontos szempont számára a hulladékmentes szabászat.
A Talents Mentorprogram a design területén tevékenykedő frissdiplomás, pályakezdőknek is lehetőséget nyújt a fejlődésre. A programba bejutottak mindannyian formatervezők, akik többek között bútor- vagy csomagolástervezésben is sikerrel kipróbálták már magukat. Hajdu Bianka Dominika diplomamunkája során például egy új típusú, hordozható ütőhangszert (cajon) tervezett, a pozitív visszajelzések alapján folytatta a projektet és jelenleg a prototípusokon dolgozik. Az alkotó a tervezésnél kiemelten ügyel arra, hogy a termékek esztétikailag is értékesek legyenek és illeszkedjenek a felhasználási környezetükbe. Lajos Tamás Jakab termékfejlesztése során igyekszik a funkcionalitást előtérbe helyezni, miközben az egyszerű, visszafogott design megalkotása motiválja. Termékötletei sokszínűek, melyekben közös pont, hogy előtérbe helyezik a felhasználó sajátos igényeit. Peredi Dorottya tanulmányai során termék- és csomagolástervezésben, tervezőgrafikában és divattervezésben is kipróbálta magát. A letisztult és minimalista Tulipán Design megálmodója elkötelezetten hisz a természetes anyaghasználatban, fenntarthatóságban és régi értékek megóvásában, örökségünk megőrzésében. Ujszászi Péter munkásságának alapját a funkcionális esztétika képezi, fő motivációja, hogy alkotásaival örömtelibb hellyé tegye a világunkat. Portfóliója sokszínű, dolgozott már többek között manuális kávé készítő rendszeren, beltéri komposztálón, illetve egy pavilonrendszeren is. Szilágyi Panna munkásságában szintén meghatározó a fenntarthatóság, az ökotudatosság és az újrahasznosítás. A tervezésben számára a legérdekesebb folyamat a forma keresése és kialakítása. Termékötletei széleskörűek, megjelennek köztük a hálószoba bútorok, vagy éppen a közösségi terekbe tervezett elemek is.
A mentorprogram elméleti fázisa már elkezdődött, a kiválasztott alkotók részt vettek az első workshopokon, karriertervezés, szakmai önismeret és HR témákban. A mentoráltak a következő hetekben további szakmai programokon, fenntarthatóság és innováció fókuszú tematikus napokon vesznek részt. Ezt követően szakmai gyakorlaton bővíthetik kompetenciáikat, majd egy Pitch day keretében prezentálják a program során szerzett tapasztalataikat.
További cikkek

Újra jön a Creative Academy: Gaming, mint popkulturális jelenség

Kortárs válaszok egy történeti stílusra: Bemutatkoznak a Kerülj Képbe! – Év Felfedezettje program kiválasztott csapatai
