Glass-Maker Üvegtechnikai Kft.
- Mesélnél nekem egy kicsit a Glass-Maker Üvegtechnikai Kft.-ről?
Cégünk a Glass-Maker Üvegtechnikai Kft. az Észak- alföldi régióban, Nyíregyházán több mint 30 éve foglalkozik boroszilikát alapanyagú dísz- és labor termékek előállításával. Az első osztályú üvegalapanyagainkat a híres német Schott gyár, valamint a cseh Simax gyár által előállított DURAN üvegcsövek és botok adják. Termékeinket kizárólag a tradicionális, kézi technológia segítségével állítjuk elő, mely a hagyomány öregbítése mellett igazán egyedi üvegtermékek elkészítését teszi lehetővé. Szakképzett munkavállalóink, továbbá a német és cseh gyártók elsőosztályú alapanyagai garantálják termékeink kimagasló minőségét. A cég saját ingatlannal rendelkezik. 2021-ben sikerült nyernünk és megvalósítanunk a Divat és Dizájn ipari mikro-, kis- és középvállalkozások modern üzleti és termelési kihívásokhoz való alkalmazkodását segítő fejlesztések támogatása elnevezésű pályázat keretében kiírt GINOP-1.2.14-20-2021 támogatást. A fejlesztésekkel lehetőségünk nyílt új termékek gyártására, labortechnikai üvegek gyártásánál precízebb, pontosabb munkavégzésre.
- Hogyan jelenik meg a fenntarthatóság a gyártási tevékenységetekben?
Megújuló energia használatát, energiahatékonyság növelését célzó támogatás segítségével napenergiát hasznosító kiserőművet létesítettünk, melynek elsődleges célja az üzem energiafogyasztásának részbeni kiváltása megújuló energiaforrást hasznosító berendezésekkel. Ezáltal gépeink energiafelhasználása is hozzájárul a környezet kíméléséhez. A termelés során keletkezett hulladék minimális. Szinte 90%-ban újrahasznosítható, melyet szelektíven gyűjtünk. Munkavállalóink mindegyike szakképzett üvegműves, így a modern technológiával kiegészülve a folyamatos termékminőség fenntarthatóvá válik. A vállalkozás pénzügyi helyzete stabil, ezáltal a pénzügyi fenntarthatóság is érvényesül.
- Mire vagytok a legbüszkébbek a cég fennállása óta, mely mérföldköveket emelnéd ki elsősorban?
A legbüszkébbek a cég több mint 30 éves fennállására vagyunk. Amikor 7 évvel ezelőtt megvásároltuk két fontos célt határoztunk meg. Egyik a fejlesztés, másik a manufaktúra jellegének és hangulatának megőrzése, mely illeszkedik a mai kor igényeihez. Mindkét célt sikerült megvalósítanunk, melyre büszkék vagyunk.
- Hogyan kombinálhatóak a modern, korszerű technológiák a hagyományos, kézműves gyártással?
A már említett Divat és Dizájn ipari mikro-, kis- és középvállalkozásoknak szóló pályázat keretében sikerült beszereznünk a legmodernebb üvegtechnikai gépeket, melyek remekül kiegészítik a hagyományos kézműves munkát. Ezeknek a modern technológiáknak elsősorban a gyártás előkészítő fázisában és végső szakaszában van a legnagyobb szerepük, melyek nagyban megkönnyítik a munkát.
- Milyen módon igyekeztek felvenni a versenyt a szektor többi szereplőjével, hogyan tudtok naprakészek maradni?
Folyamatosan figyeljük a piacot és a versenytársainkat, melyek inspirálnak is bennünket. A termékfejlesztéseink is folyamatosak, mindig találunk időt új technológiák kipróbálására és új anyagok bevezetésére, melyek jól működnek az üveggel.
- Mit tapasztaltok, hogyan alakul a szakemberek utánpótlása az üvegiparban?
Jelenleg ez a legnagyobb kihívás számunkra. Az üvegműves képzés nem igazán ismert a fiatalok körében és középiskolai képzésben nem elérhető. Célunk, hogy művészeti oktatási intézményekben népszerűsítsük ezt a szakmát, továbbá nyitottak vagyunk együttműködésekre is ezen a területen.
- Milyen márkákkal/partnervállalatokkal dolgoztok együtt jelenleg?
Több partnerrel van lehetőségünk együtt dolgozni, többek között a Csonka Group cégcsoporttal, a HOLISTE® Laboratoire et Développementtel, a Debreceni Atommag Kutató Intézettel, a Vitro-Tech-Lab Laborüveg Gyártó és Forgalmazó Kft.-vel és Ekler Dezső, Ybl-díjas építész, egyetemi tanár, formatervezővel.
- Miért jelentkeztetek a mentorprogramba?
Ezt a céget pár évvel ezelőtt vásároltuk, mert magával ragadott ez a világ minket. Teljesen más területeken tevékenykedtünk, de láttunk benne potenciált. Azt is láttuk, hogy fejleszteni kell szinte minden területét így természetes volt, hogy jelentkezünk a mentorprogramba.
- Melyik volt a leghasznosabb workshop számotokra?
Mindegyikben volt számunkra hasznos információ, de új gondolatokat, irányokat a Pajor Zsuzsanna márkafejlesztési workshopja alkalmával volt lehetőségünk megismerni.
- Milyen jövőbeli terveitek vannak?
Két területet emelnék ki, az egyik a világítástechnika. Ezen a területen megvizsgáltuk, hogy további lehetőség rejlik a lakberendezési piacon lámpa és világítási, dekorációs termékekkel való megjelenésre. Ezek előállítása a designer és egyedi termékek mentén, valamint a meglévő gyártási know-how felhasználásával kivitelezhető. Fejlesztési tervünkben felsőbb kategóriás lakásdekor cikkekkel kialakított piac tapasztalatai nyomán lehetséges a fénytechnika és nagyobb léptétű lakásdekorációs termékek felé mozdulni. Az üveg nagyon sokoldalú alapanyag, melynek felhasználása a kreatív termékfejlesztésen múlik, mely a Glass-Maker Kft. szakmai tudásával párosulva kiváló termékeket eredményezhet. A másik terület a nagyközönség számára összeállított üvegműves hobbi workshop. A hobbi érdeklődők száma folyamatosan nő. A kézművesség terjedőben van és az egyik legnagyobb területe az egyedi, személyes ajándékok megszületésének. Professzionális bemutató asztalunk megteremtheti a feltételét hobbi üvegműves workshopok tartásához, mely csomagban szállással akár üvegműves táborok szervezésére is kiterjedhet.
További cikkek

Reflektorfényben a régió designja: már lehet jelentkezni a 360 Design Budapestre

360 Design Budapest 2025 – A jövő designereit keresi a Budapest Design Week egyik kiemelt kiállítása!
