HEADER.VISUALLY_IMPAIRED_VERSION

Minden, ami anyag – Megnyílt a Budapest Design Material Library


Itt minden megtalálható, ami anyag: megnyílt a Magyar Divat & Design Ügynökség és a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem együttműködése során megvalósult Budapest Design Material Library, egy, a régióban teljesen egyedülálló anyagkönyvtár. A folyamatosan bővülő gyűjtemény, valamint a helyszínen elérhető online adatbázis több nyelven biztosít lehetőséget a hazai és akár nemzetközi iparági szereplők számára a legkülönbözőbb anyagminták, valamint azok innovatív felhasználási lehetőségeinek megismerésére.

A Magyar Divat & Design Ügynökség fontos prioritása a hosszútávú szakmai kapcsolatok kiépítése a hazai és nemzetközi oktatási szereplőkkel, valamint szervezetekkel, hogy egy olyan széleskörű tudásbázist és szakmai kapcsolati hálót tegyen elérhetővé a magyar divat-és designipari szereplők számára, amely hozzásegíti őket a jövőbeli eredményes működéshez. Felismerve, hogy a termékek megszületésének kikerülhetetlen része a design és a megfelelő alapanyagok használata, az MDDÜ a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemmel együttműködésben létrehozta a Budapest Design Material Library-t, ahol gyakorlatilag minden megtalálható, ami anyag.

Az anyagkönyvtár az egyetem épületében és egy nemzetközi adatbázis formájában gyűjti egybe a legfrissebb és leginnovatívabb anyagokat a világ minden tájáról, és teszi hozzáférhetővé azokat a szakmabeliek és a hallgatók számára. A Budapest Design Material Library a Material ConneXion franchise részét képezi, így az érdeklődők a világ legnagyobb adatbázisában az anyagminták között találnak többek között polimereket, fémeket, üvegeket, kerámiákat és természetes anyagokat. Olyan izgalmas újdonságok ismerhetők meg itt, mint az olasz Livingcap vállalat biokompozit keveréke, amely nagyszerűen alkalmazható egyedileg öntött alkatrészek készítéséhez vagy az amszterdami Samira Boon építészetitextil-stúdió különleges anyaga, amely térinstallációként, falpanelként vagy függönyként is használható. Az anyagkönyvtár így elősegítheti, hogy a hazai iparági szereplők kiaknázzák a design és a technológia ötvözésében rejlő lehetőségeket, valamint támogathatja az innovatív és digitális megoldások megjelenését Magyarországon. A Budapest Design Material Library jelentőségét mutatja, hogy Olaszország, Spanyolország, Dánia és Svédország után a magyar főváros ad helyet Európa ötödik franchise anyagkönyvtárának, amellyel Budapest a régióban a kutatás-fejlesztés meghatározó állomásává válhat.

A közép-európai régióban egyedülálló kezdeményezésként kialakított anyagkönyvtárnak az egyetem épülete ad helyet, így a létesítmény az anyagok és innovációs folyamatok középpontjába helyezheti Magyarországot és vele együtt a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemet. Az BDML anyagai között találhatunk magyar innovációk révén létrejött anyagot is, mint például a Kárpáti Judit Eszter és Esteban de la Torre, a MOME Innovációs Központ kutatói által kifejlesztett textilanyagot, amely hangkibocsátó anyagként működik. A kezdetben 300 darab anyagmintát tartalmazó Budapest Design Material Library nyitva áll mindenki számára, aki információt keres a design, a termékfejlesztés vagy egyéb kreatív szakmák területein. Ehhez járul hozzá az anyaginformációk folyamatos biztosítása érdekében a helyszínen hozzáférhető, közel 10 000 anyagból és gyártási technológiából álló online adatbázis, amely angol, olasz, német, thai és koreai nyelveken olvasható, kiegészítve képekkel és leíró szövegekkel a mintákról. A könnyebb eligazodás érdekében a könyvtárban elérhető egy számítógépes munkaállomás, amelyet a látogatók használhatnak az anyagminták közötti kutatásra, keresésre és az online adatbázis használatára. Továbbá a mintatartó állványokon elhelyezett anyagok mellett találnak egy QR kódot, amelynek beolvasásával megismerhetik az anyagok legfőbb jellemzőit és információit.

A könyvtár vonzza a belsőépítészeket, termékgyártókat, építészeket, autóipari formatervezőket, divattervezőket, csomagolóanyag gyártókat és további szakmabelieket, ösztönözve a közös vizsgálatokat és a szakmák közötti átjárhatóságot. Továbbá közösségi helyszínként is funkcionál az érdeklődők számára, akik a szakmai programok alkalmával lehetőséget kapnak, hogy a különböző anyagmintákat és innovatív felhasználási lehetőségeiket megismerhessék. A hallgatók pedig már az oktatás alatt beleláthatnak az aktuális trendekbe és technológiai újdonságokba, amelynek köszönhetően hazánkban is elmozdulhat ez a tradicionális iparág a digitális transzformáció irányába. A designipar szereplői mellett az anyagkönyvtár nyitva áll a nemzetközi nagyvállalatok számára az innováció és a kutatás-fejlesztés területein, továbbá megnyitja a lehetőséget a design és más iparágak összekapcsolódására.