HEADER.VISUALLY_IMPAIRED_VERSION

Megnyílt a Budapest Select – A VVoven View kiállítás Milánóban


Kezdetét vette a világ egyik legrangosabb designeseménye, a Milan Design Week, ahol a Magyar Divat & Design Ügynökség (MDDÜ) immár negyedik alkalommal mutatja be a magyar kreatívipar kiválóságait a Budapest Select ernyőmárka alatt. A 2025-ös év tematikájához, a „Connected Worlds” gondolatköréhez illeszkedve április 7-13. között a VVoven View című kiállítás ad átfogó képet a hazai formatervezés, ipar- és képzőművészet remekeiről, valamint a hagyomány és innováció összefonódásáról.

A milánói 5VIE negyed szívében megrendezett Budapest Select – A VVoven View kiállítás a magyar design sokszínűségét és mélységét mutatja be három tematikusan felépített térben. A látogatók 24 hazai alkotó 65 munkáján keresztül tapasztalhatják meg, hogyan fonódik össze a kézműves hagyomány, az innováció és az érzékelés a kortárs formatervezésben. A kiállítás első tere a természetes anyagokra és hagyományos technikák újragondolására épül, ezt követi a digitális megoldásokat fókuszba állító rész, majd egy köztes tér, ahol a két világ szervesen kapcsolódik össze.

A tárlat egyik leglátványosabb eleme a szinte lebegő, fehér papírlapokból álló installáció, amely az alkotás végtelen lehetőségét szimbolizálja. A lapokat a tervezők és a mesterséges intelligencia közötti párbeszéd tölti meg tartalommal – összesen 27 millió karakter terjedelemben, ami mintegy negyvenszerese a Háború és béke szövegének. Ez a monumentális mennyiség nemcsak az AI lehetőségeire és veszélyeire reflektál, hanem arra is emlékeztet: a végső döntés mindig az alkotó kezében van. Így bár valóban hasznos eszköze a tervezőnek a mesterséges intelligencia, az alkotói folyamatot a tervező tudatossága határozza meg. Ennek a kiállítás során piros és fehér fonalak adnak hangsúlyt, egyrészt központozva a végtelen szöveget, másrészt dinamikát adva az elméleti tudás és a gyakorlatban megszületett tárgyak között. A „vvoven” kifejezés így nemcsak a kézműves hagyományokra, hanem a különféle szemléletek, technológiák és kultúrák egybefonódására is utal. A kiállítás végül egy különleges, új szövetként tárja elénk a kortárs magyar design karakterét, mely egyszerre kísérletező és hagyománytisztelő.

A Budapest Select – A VVoven View a kortárs magyar design esztétikai értékeinek kiemelése mellett érzékenyen reagál korunk kihívásaira is, például a felelős anyaghasználat kérdésére. A tárlat minden eleme környezettudatos megközelítéssel készült: az installációt alkotó lebegő papírlapok és az EPS-alapú bútorok újrahasznosított, illetve újrahasznosítható anyagokból készültek. A kiállítás zárása után a teljes rendszer visszaforgatható más építészeti célokra, így az anyaghasználat szervesen illeszkedik a tárgyakhoz kapcsolódó szemlélethez.

A koncepció az URBA építésziroda, Góg Angéla és Erdész Barna együttműködésében valósult meg – a csapat a Magyar Divat & Design Ügynökség által meghirdetett nyílt ötletpályázat nyerteseként kapott lehetőséget a megvalósításra. A kurátori szándék és az építészeti vízió szorosan kapcsolódik a kiállított tárgyak szemléletéhez: a fenntarthatóság, az interdiszciplinaritás és az innovatív gondolkodás egyaránt megjelenik a térszervezésben, az anyaghasználatban és a narratív rétegekben.  

A válogatásban szereplő tárgyak a lokális vizuális hagyományokra és globális társadalmi-tudományos kérdésekre egyaránt reflektálnak, mint például a fenntarthatóság, az ember-gép viszonyrendszere vagy az érzéki tapasztalás jövője. A tárgyszelekciót áthatja a kortárs képzőművészeti és design szemlélet, amely kiválóan tükrözi a zsűri sokrétű szakmai hátterét: a tárgyválogatás összeállításán Ledényi Attila, az Art Market Budapest nemzetközi képzőművészeti vásár alapítója és igazgatója, Osvárt Judit, az ELLE Decoration magazin főszerkesztője, valamint Dr. Horváth Judit, a Magyar Iparművészeti Múzeum Kortárs Design Főosztályának vezetője dolgozott együtt.