HEADER.VISUALLY_IMPAIRED_VERSION

Milan Design Week - Budapest Select Exhibition - A VVoven View


Sajtókapcsolat: press@hfda.hu

A Magyar Divat & Design Ügynökségről

A Magyar Divat & Design Ügynökség azzal a céllal alakult meg 2018-ban, hogy előre meghatározott stratégiai pillérek mentén – szakmai koordináció, hazai termékek elérhetőségének és kereskedelmi lehetőségeinek javítása, oktatásfejlesztés, valamint gyártásfejlesztés – hatékony és strukturált támogatást nyújtson a divat és a design ágazat minden szereplője számára. A célkitűzések megvalósításának érdekében olyan hazai rendezvényeket valósítanak meg évről-évre, mint a régió központi divateseményének számító Budapest Central European Fashion Week vagy a nemzetközi díjakat nyert 360 Design Budapest kiállítás. Emellett olyan külföldi szakmai rendezvényeken biztosítanak megjelenési és bemutatkozási lehetőséget a magyar alkotók számára, mint a Milano Fashion Week vagy a Maison&Objet és Milan Design Week designvásár. Kiemelt feladataik közé tartozik a szakmai szervezetekkel való stratégiai együttműködés, az export növelése, továbbá mentorprogramjaik megvalósításával a hazai márkák szakmai fejlődésének támogatása.

A Budapest Selectről

A Magyar Divat & Design Ügynökség a nemzetközi legjobb gyakorlatokat figyelembe véve létrehozta a Budapest Select ernyőmárkát, hogy a magyar márkák könnyebben beazonosíthatóak legyenek külföldi szereplések alkalmával. A márka célja, hogy a tehetséges hazai tervezők – saját márkajegyeiket megtartva – erős és egységes kommunikáció által nagyobb figyelmet kapjanak a nemzetközi megjelenések alkalmával. A Budapest Select célja hosszú távon, hogy a magyar kreatívok széleskörű nemzetközi elismertségre tegyenek szert.

 

Budapest Select Exhibition

A VVoven View

2025. április 7 - 13.

Milánó, 5VIE, Via Santa Marta 21.

Facebook esemény

 

KURÁTORI KONCEPCIÓ:

A Budapest Select – A VVoven View kiállítás a Magyar Divat & Design Ügynökség szervezésében a magyar kreativitást több dimenzióban mutatja be. A HFDA már többször tárta a nemzetközi nagyközönség elé a legkiválóbb magyar formatervezők, illetve ipar és képzőművészek alkotásait. Az idei magyar megjelenés olyan termékeket vonultat fel, amelyek érzékenyen reflektálnak korunk kihívásaira, és egyszerre gondolatébresztők és innovatívak.

A kiállítás során a hagyományos anyaghasználat és kézművesség, a digitális technológiák alkalmazása, valamint ezek szintézise képezik a bemutatott alkotások keretrendszerét. A megjelenés egyik kulcselemét a lebegő fehér papírlapokból álló installáció adja, mely az alkotás végtelen lehetőségét szimbolizálja. Ezeket a tervezők és az AI közötti párbeszéd tölti meg tartalommal. A mesterséges intelligencia itt nem csupán eszköze, hanem partnere az alkotóknak, azonban – ahogy a kiállítás fonalai is rámutatnak – a végső döntés, a végső forma mindig az emberi alkotómunka eredménye.

A "vvoven" fogalom így a hagyományos kézműves technika mellett a különböző szemléletmódok, technológiák és kulturális hatások egybefonódására is utal.  A kiállítás során a 24 magyar alkotó munkáiból egy izgalmas új szövet áll össze, amely a magyar tervezők egyedi, egyszerre kísérletező, azonban a hagyományok iránt tiszteletteljes látásmódját emeli ki. A Budapest Select úgy nyit diskurzust a tradíció és innováció viszonyáról a mesterséges intelligencia korában, hogy közben a közép-európai tárgykultúra jelenébe, valamint az emberi kreativitás jövőjébe is bepillantást enged.

KURÁTOROK:

Góg Angéla DLA

Góg Angéla DLA munkáit tervezőként és kurátorként az anyagok, formák és élmények narratív és emocionális szerepe határozza meg, hiszen az érzelmi kötődés, a történetmesélés és az élmények rétegzettsége foglalkoztatja őt leginkább a tervezésben. Tanulmányait tárgytervezés és formatervezés területén végezte, majd több mint egy évtizede a food design lett fő kutatási és alkotói területe. Doktori kutatásában az étkezés és emlékezés kapcsolatát vizsgálta, hisz abban, hogy a design nemcsak funkcionális, hanem kulturális és érzéki médium is. Kurátorként célja, hogy a kiállítások párbeszédet teremtsenek, és új nézőpontokat nyissanak az anyagok és élmények kapcsolatáról. Tervezőként, kutatóként és oktatóként szerzett tapasztalatai révén komplex módon közelíti meg a művészeti és design folyamatokat, azokat mélyebb kulturális kontextusba helyezve.

Erdész Barna

Erdész Barna a Budapesti Műszaki Egyetem ipari termék- és formatervezői képzésén végzett. Művészeti érdeklődését édesapjának, Erdész Lászlónak köszönheti, a design mindig jelen volt életében. A folyamatok katalizálása, menedzselése és az új technológiák alkalmazása vonzza leginkább. Pályafutása során hazai és közel-keleti rendezvény tervező és kivitelező cégeknél dolgozott, szervezőként, tervezőként, majd tervezőcsapat-vezetőként. Olyan nemzetközi eseményeken vett részt, mint a Bocuse d’Or, CeBIT Hannover, Shanghai Import&Export Expo, Global Education & Skills Forum vagy a Global Teacher Prize Dubaiban. Erdész Barna három éve saját kortárs galériát alapított, ahol a fiatal magyar művészek mellett a collectible design is kiemelt fókuszt kap.

ÉPÍTÉSZ:

URBA

Az URBA egy Budapesten és Bécsben működő építészeti és belsőépítészeti stúdió, amely az elmúlt években számos fővárosi üzlet, kávézó, étterem, valamint családi házak, nagykövetségi és minisztériumi épületek tervezésében vett részt. Az öt fős alkotóközösség – építészek, belsőépítészek, designerek és grafikusok – alapos kutatómunkára építve és az egyszerűség ereje által vezérelve emberközpontú, az aktuális igényekre reflektáló megoldásokat kínál. Az URBA projektekre a folyamatos párbeszéd, társszakmákkal és független alkotókkal ápolt szoros együttműködés jellemzi, ezzel biztosítva a jól működő, élhető terek létrejöttét.